Tüszőben történő megtermékenyítés (IFI)

A partner spermájával a tüszőn belüli megtermékenyítés (IFI) a meddő párok kezelésében fontos szerepet játszik. Ez is egy asszisztált reprodukciós technika, hasonló az inszeminációhoz. A tüszőrepedést hormonálisan idézik elő és az IFI-t a tüszőrepedés napjához igazítják.

Hormon tartalmú gyógyszerek segítségével 2-5 petesejt érését stimuláljuk. Az IFI során jellemzően Clomiphen citrat tablettát, vagy gonadotropin injekciókat alkalmazunk. A kezelés nyomon követése során a tüszők mérése és a gyógyszeres kezelés optimalizációja történik. A tüszők ultrahangos mérése általában a ciklus 9. napján kezdődik. Amint a tüszők elérték a kívánt nagyságot, egy adag hCG-t adunk, mely megindítja a tüszőrepedést. Ezt követően 36 órán belül megtörténik az IFI.

Az ovuláció napján, a beavatkozást megelőzően egy órával a partner sperma mintát ad. Ezt előkészítik az inszeminációra. A friss spermát mossák és besűrítik. A sperma kezelése laboratóriumi körülmények között történik, csökkentve így az allergiás reakció kialakulásának kockázatát (anaphylaxia).
Ezt követően a spermiumot egy egyedi katéteren keresztül egy tű segítségével a petefészekben lévő tüszőkbe fecskendezik. Ez ultrahangos ellenőrzés mellett történik. Maximum 4 tüszőt termékenyítenek meg.
Ez az eljárás altatásban történik. A beteg éhgyomorra érkezik, aláírt beleegyező nyilatkozattal. A beavatkozás után 2 órán át ágyban kell maradnia.

Az elmaradt menstruáció esedékességekor terhességi tesztet kell végezni és amennyiben ez pozitív eredményt ad, 1 hét múlva ultrahang vizsgálattal erősítjük meg, hogy a terhesség a méhűrben alakult-e ki.
Sikertelenség esetén az IFI megismételhető.

Nahoru